Запрошуємо вирушити у «Віртуальну прощу до Пратулина» в той час, коли підходить до завершення 150-та річниця мученицької смерті Блаженного Вінкентія Левонюка і його 12 Сподвижників. Починається 150-та річниця ліквідації московською владою Холмської греко-
католицької єпархії. Одночасно маємо початок Ювілейного 2025-го року - РОКУ НАДІЇ…
Історія Пратулинських мучеників з нагоди 140-ої річниці з часу їхньої загибелі
Радуйся, Пратулине!
Бо ти не найменший із сіл і міст під ляських.
З тебе засяяли ті, які за Церкву Принесли життя своє в жертву.
(Кондак Пратулинським мученикам)
Холмська єпархія, яку тепер не знайдете в переліку структур УГКЦ, була заснована за часів Данила Галицького. Спершу єпископство було в Угровську, а в 1240 році Данило переніс його до Холма, де його самого поховали в 1264-ому.
Холмська єпархія була однією з тих, які підтримали відновлення єдності Київської митрополії з Римом у 1596 році, та проіснувала в цій єдності з невеликою перервою (1650 – 1652 рр.) до 1875 року, коли її було насильно ліквідовано. Розмір єпархії та кількість греко-католицьких парафій коливалися залежно від змін кордонів держав. 1772 року Холмська єпископія налічувала 542 парафії, а після приєднання цих земель (вони стали частиною підросійського Польського королівства) до Російської імперії в 1815-му їх залишилося 293. У 1830 році російський імператор Микола І попри протести розірвав зв’язки холмських греко-католиків з митрополичим осідком у Львові і добився прямого їх підпорядкування Римові.
О. Роман Тереховський
Синод єпископів УГКЦ постановив доповнити церковний календар нашої Церкви “святом в честь пам’яти християнського подвигу Пратулинських мучеників”. Поминати Пратулинських мучеників вирішено 10 січня (за григоріянським стилем — 23 січня).
Пратулинські мученики — 13 греко-католицьких мирян села Пратулин, розстріляних 24 січня 1874 року сотнею царських солдат за відмову передати сільську церкву православному священику.
У 1996 році, причислені папою Іваном-Павлом ІІ до лику блаженних.
Село розташоване неподалік міста Біла в Польщі, яке колись належало до Холмської єпархії греко-католицької церкви.
В результаті трьох поділів Речі Посполитої, Російська імперія поширила свою владу на території Білорусі та Правобережної України, де проживала значна кількість греко-католиків, яких російська влада хотіла бачити православними. Вже у 1787 році була видана постанова про заборону діяльності греко-католицьких друкарень, а в містах і селах зачитувались заклики до греко-католиків переходити у православ’я, обіцяючи грошову допомогу. В разі появи таких бажаючих, до них висилали православного священика та відділ солдат, які мали відібрати храм в греко-католиків та передати їм. В 1794 році імператриця Катерина II ліквідувала греко-католицькі структури на Правобережній Україні, проте далі, за царювання Павла I, репресивні заходи до греко-католиків послабли. В 1800 році він повернув з Сибіру багатьох греко-католицьких священиків та частину відібраних храмів.
Цього року минає 150 річниця від вбивства 13-ти греко-католицьких селян, в парафії Пратулин (Підляшшя), що захищали свою Церкву від московського православ`я.
У 1999 році, відвідуючи Седльце, до якого належить Пратулин, Іван Павло ІІ сказав: «Своєю смертю вони підтвердили відданість Христові в Католицькій Церкві східної традиції» … «Потрібне рішуче свідчення вірності Церкві та відповідальності за Церкву, яка протягом двадцяти століть несла спасіння всім народам і націям та проголошувала незмінне вчення Євангелія.
Детальніше:Передаємо Вашій увазі нову закладку під заголовком «ПРАТУЛИНСЬКА РОДИНА».