БЮРО КИЄВО-ГАЛИЦЬКОГО ВЕРХОВНОГО АРХИЄПИСКОПСТВА УГКЦ

У СПРАВАХ НОВІТНІХ РЕЛІГІЙНИХ РУХІВ І СЕКТ

Практичні поради

Чи належить близька людина до секти?

Визначення проблем

Найголовніше, щоби перед будь-якими діями уточнити свої побоювання й застереження. Добре навіть їх записувати. У списку повинні бути як загальні спостереження, так і примітки стосовно певної поведінки.

Напр., „Моя донька справляє враження особи, не здатної до самостійного мислення і дій”, або „Ніколи вона не може прийти додому сама, завжди наполягає, щоби привести когось із членів секти”. Сім’ї часто скаржаться, що хтось із близьких справляє враження, ніби це зовсім інша особа. Постарайтеся чітко сформулювати спостереження щодо нетипової поведінки. Напр., людина почала обманювати, перестала виконувати обіцянки, перестала з’являтися вдома, не відповідає на листи, телефонні дзвінки, повністю розірвала стосунки.

Детальніше:Чи належить близька людина до секти?

Що робити, якщо близька людина опинилася в секті?

Ви довідуєтеся, що близька вам людина вирішила змінити спосіб життя, переконання, поведінку і присвятити себе реалізації якоїсь нової ідеї. Боїтеся, що вона перестане самостійно думати. В такому випадку треба вжити певних заходів. Комплекс цих заходів називається стратегією впливу.

Цілі стратегії впливу:

  • взаєморозуміння та довіра

Все більшу роль в контактуванні з близькою особою починає відігравати взаєморозуміння й довіра.

  • збір інформації

Збір інформації на тему культової та справжньої ідентичності особи.

  • надавання інформації та сіяння сумнівів

Передання особі, пов’язаній з сектою, певної інформації, щоби посіяти в її розумі сумніви.

  • вміле використання мініінтеракції (взаємовпливу), щоби таким чином сприяти самостійному мисленню та критичному оцінюванню реальності

Постійно збираючи інформацію та передаючи її близькій особі, встановлювати з нею часті контакти, які сприяють критичному оцінюванню дійсності та зв’язку з групою.

Детальніше:Що робити, якщо близька людина опинилася в секті?

Стратегія спілкування

 Контактуючи з близькою особою, необхідно дати їй відчути з вашого боку розуміння і сприйняття. Мова не йде про прийняття вірувань, які вона проповідує, або поведінки, яка є наслідком психоманіпуляції, а про прийняття її як людини, яка для вас дуже важлива. Абсолютно не треба вести боротьбу аргументами проти доктрини групи, бо це приведе лише до сварки. Член секти всю негативну інформацію щодо групи буде сприймати як атаку на власну особу.

Створення команди

Черговим важливим кроком є створення команди людей, які хотіли би допомогти вивести близьку особу з деструктивної групи. До команди повинні належати: найближча родина особи, хтось, кому член секти довіряє, хто користується його повагою, хто є його ровесником або має з ним спільні інтереси. Треба звернути увагу, щоби це були люди варті довіри, котрі погодилися би не виявляти своїх намірів, поки особа знаходиться під впливом секти. Звертаючись із проханням про співпрацю, не треба їх лякати, кажучи, що близька особа належить до секти і чи не хотіли би вони допомогти вивести її з тої групи. Спочатку треба запитати, чи вони самі не зауважили якоїсь тривожної поведінки близької особи. Треба шукати людей, з якими член секти дружив ще до вступу до деструктивної групи, навіть якщо вони не розмовляли багато років.

Детальніше:Стратегія спілкування

Форми спілкування

Листи, телефонні дзвінки та особисті зустрічі – це головні шляхи контактування з членами сект. Такий контакт може бути найважливішим зв’язком, який має член секти з „зовнішнім” світом. Кожен раз, коли ви спілкуєтеся – листом, по телефону чи особисто – створюйте собі можливість для впливу на культову ідентичність та встановлення щораз кращого контакту з автентичним, справжнім „я” члена секти.

Написання листів

Краще писати короткі повідомлення раз на тиждень, ніж робити перерву на довгі місяці, після яких знову відправляти довгий лист.

Підозріло може виглядати спроба відновити кореспонденцію після довгого періоду мовчання. Для початку листування потрібне якесь обґрунтування, щоби уникнути будь-яких підозрінь. Найбільш поширеним поясненням є повідомлення про вашу участь у зустрічі з нагоди якоїсь урочистості (напр.., день народження, ювілей) і що виникла розмова про відсутню особу, про те, як усі відчувають її відсутність і які сильні почуття мають до неї.

Детальніше:Форми спілкування

Варто пам’ятати, що:

Контроль за свідомістю не буває стовідсотковим, оскільки не можна повністю ліквідувати справжнє „я” особистості.

Особа, що піддається контролю свідомості, може покинути групу. Це лише питання часу.

Справжня любов сильніша від тої, яка є нагородою за добру поведінку.

Люди прагнуть до свободи й пізнання правди.

Будь-який життєвий досвід може бути корисним уроком.

Поведінку, завчену під час перебування в секті, можна передбачити.

Секти не дотримують обіцянок.

Не можна жити, не розвиваючись і не змінюючись.

Детальніше:Варто пам’ятати, що:

Іван Павло ІІ

«…лише свобода, яка підпорядковується Правді, приводить людську особу до її правдивого добра. Добром особи є перебувати в правді та чинити правду»

(Енцикліка «Сяйво Істини» 84)

 

Андрей Шептицький

«Час воєнний утруднює людині кермуватися вказівками тверезого, ясного розуму, освіченого вірою. Верх беруть почування, вразливість, пристрасть, а з того нерозважні кроки, шкідливі не тільки для одиниці, але і для загалу, для цілої родини, громади й народу. Ця небезпека в положенню так особливо труднім, в якім находиться наш народ, стається прямо грізна»

(Пастирське послання до духовенства про обов'язок перестерігати вірних перед намовами провокаторів та агітаторів)
01.09.1939 р.

Якір

У ранньохристиянському мистецтві якір був символом надії. Згідно з Апостолом Павлом, надія «…для душі є ніби якір, безпечний і міцний...» (Євр. 6:18-19). Якір ототожнюється з Ісусом Христом і хрестом, а також святим Климентієм, папою Римським (мученицька смерть – прив’язаний до якоря та кинутий у море) і святим Миколою (покровителем моряків). Якір, увінчаний хрестом, став символом головної християнської ідеї – Надії на порятунок.

Copyright © 2022 All Rights Reserved.