БЮРО КИЄВО-ГАЛИЦЬКОГО ВЕРХОВНОГО АРХИЄПИСКОПСТВА УГКЦ

У СПРАВАХ НОВІТНІХ РЕЛІГІЙНИХ РУХІВ І СЕКТ

Чи належить близька людина до секти?

Визначення проблем

Найголовніше, щоби перед будь-якими діями уточнити свої побоювання й застереження. Добре навіть їх записувати. У списку повинні бути як загальні спостереження, так і примітки стосовно певної поведінки.

Напр., „Моя донька справляє враження особи, не здатної до самостійного мислення і дій”, або „Ніколи вона не може прийти додому сама, завжди наполягає, щоби привести когось із членів секти”. Сім’ї часто скаржаться, що хтось із близьких справляє враження, ніби це зовсім інша особа. Постарайтеся чітко сформулювати спостереження щодо нетипової поведінки. Напр., людина почала обманювати, перестала виконувати обіцянки, перестала з’являтися вдома, не відповідає на листи, телефонні дзвінки, повністю розірвала стосунки.

Не вся обов’язкова в секті поведінка негативна. Зауважуйте кожну позитивну зміну в діях, яка з’явилася після вступу до секти. Напр., відмовилася від згубної звички вживання алкоголю, наркотиків, цигарок, факт, що вона стала більш акуратною, почала дбати про свій фізичний стан. За позитивні зміни близьку особу треба хвалити, тим самим засвідчуючи, що ви справедливі й об’єктивні, а це може допомогти здобути її довіру.

Уточнити ваші побоювання може допомогти наступний перелік, який підказує, на що варто звернути увагу. Звичайно, поява якогось із нижченазваних критеріїв ще не свідчить про те, що хтось потрапив у секту. Треба брати до уваги також і інші причини зміни попередньої поведінки.

Перелік змін:

Здоров’я

 • зміни у способі харчування
 • зміни у тривалості часу, призначеного на сон

Основні прояви участі в секті 

 • освіта: „відмовився від продовження навчання, хоча залишився лише один семестр до закінчення навчання й отримання диплому. Ми не могли в це повірити. Жодні раціональні аргументи його не змогли переконати і ми не змогли вмовити його закінчити навчання”
 • кар’єра /життєва мета: „хотів стати лікарем. Тепер же стоїть на розі й вербує нових членів”
 • серйозні стосунки: „Вони незадовго мали одружитися, але він розірвав заручини”
 • матеріальні блага: „Вона передала групі всі гроші, віддала машину і квартиру”
 • фінансова залежність: „Мусить просити гроші на автобус. Працює по 12 годин на добу, але не має ані копійки власної”

Радикальні зміни особистості

 • радикальні зміни зовнішнього вигляду: зміна одягу, зачіски, туші, відсутній вираз обличчя, скляні очі, зміна в манері говорити, жестикуляції
 • радикальні зміни в особистості: відсутність почуття гумору, таємнича й оборонна поведінка, ухиляння, схильність до засуджування всіх інших членів родини, фанатизм, перехід від екстраверсії до інтроверсії або навпаки, перехід від аналітичного до магічного способу мислення або навпаки, перехід від лінивства до активності, зміна ступеню/рівня емоційності, відмова від попередніх інтересів
 • радикальна зміна звичок: переміна особи безвідповідальної у відповідальну, бруднулі в акуратну, переміна особи, яка завжди спізнювалася, на пунктуальну
 • зміна способу комунікації: уникання контактів, оборонна позиція, висловлювання завчених питань, використання нових і незрозумілих слів
 • зміна фундаментальних відносин: навертання сім’ї та друзів, прохання грошей на власні потреби й потреби діяльності групи, втрата контакту з родиною та друзями (особистого, через листи й телефонні дзвінки), обмежений фізичний контакт – менше обіймів та поцілунків або взагалі їхня відсутність, ізолювання себе від інших із власної ініціативи, відмова від участі в урочистостях і важливих родинних подіях (дні народження, хрестини, миропомазання, вінчання, річниці, хвороба, смерть) або забування про них, проведення більшості часу з новими знайомими членами групи чи організації
 • зміна філософії життя: зміна релігійних поглядів, зміна існуючої форми освіти (припинення навчання, зміна напрямку навчання)
 • зміна кар’єри: раптове розірвання кар’єри, роздавання грошей, розтрата значних сум, радикальна зміна життєвої мети
 • зміни у здоров’ї: ігнорування симптомів хвороби, відмова від відвідин лікаря. Відмова від ліків, ігнорування рекомендацій лікаря
 • зміна умов життя: зміна місця проживання

Якщо близька особа живе з групою, треба довідатися, де і з ким конкретно. Якщо ж не відомо, де вона перебуває, треба звернутися з заявою про зникнення до поліції.

Іван Павло ІІ

«…лише свобода, яка підпорядковується Правді, приводить людську особу до її правдивого добра. Добром особи є перебувати в правді та чинити правду»

(Енцикліка «Сяйво Істини» 84)

 

Андрей Шептицький

«Час воєнний утруднює людині кермуватися вказівками тверезого, ясного розуму, освіченого вірою. Верх беруть почування, вразливість, пристрасть, а з того нерозважні кроки, шкідливі не тільки для одиниці, але і для загалу, для цілої родини, громади й народу. Ця небезпека в положенню так особливо труднім, в якім находиться наш народ, стається прямо грізна»

(Пастирське послання до духовенства про обов'язок перестерігати вірних перед намовами провокаторів та агітаторів)
01.09.1939 р.

Якір

У ранньохристиянському мистецтві якір був символом надії. Згідно з Апостолом Павлом, надія «…для душі є ніби якір, безпечний і міцний...» (Євр. 6:18-19). Якір ототожнюється з Ісусом Христом і хрестом, а також святим Климентієм, папою Римським (мученицька смерть – прив’язаний до якоря та кинутий у море) і святим Миколою (покровителем моряків). Якір, увінчаний хрестом, став символом головної християнської ідеї – Надії на порятунок.

Copyright © 2022 All Rights Reserved.