БЮРО КИЄВО-ГАЛИЦЬКОГО ВЕРХОВНОГО АРХИЄПИСКОПСТВА УГКЦ

У СПРАВАХ НОВІТНІХ РЕЛІГІЙНИХ РУХІВ І СЕКТ

Що робити, якщо близька людина опинилася в секті?

Ви довідуєтеся, що близька вам людина вирішила змінити спосіб життя, переконання, поведінку і присвятити себе реалізації якоїсь нової ідеї. Боїтеся, що вона перестане самостійно думати. В такому випадку треба вжити певних заходів. Комплекс цих заходів називається стратегією впливу.

Цілі стратегії впливу:

  • взаєморозуміння та довіра

Все більшу роль в контактуванні з близькою особою починає відігравати взаєморозуміння й довіра.

  • збір інформації

Збір інформації на тему культової та справжньої ідентичності особи.

  • надавання інформації та сіяння сумнівів

Передання особі, пов’язаній з сектою, певної інформації, щоби посіяти в її розумі сумніви.

  • вміле використання мініінтеракції (взаємовпливу), щоби таким чином сприяти самостійному мисленню та критичному оцінюванню реальності

Постійно збираючи інформацію та передаючи її близькій особі, встановлювати з нею часті контакти, які сприяють критичному оцінюванню дійсності та зв’язку з групою.

Збір інформації

Щоби встановити контакт з особою, що належить до секти, та завоювати її довіру, треба знати як обов’язкові в групі переконання, так і моделі поведінки. Інформацію на тему сект можна знайти в Інтернеті. Коли член секти відвідує дім, треба встановити захист для файлів, рахунку, електронної пошти, списку адрес вебсторінок у комп’ютері. Кожен раз, коли ви користуєтеся комп’ютером, переконайтеся, що ви стерли всі сліди того, що ви шукали інформацію про секти. Всі матеріали, які могли би викликати її підозру, треба старанно сховати. Це стосується і візитки Центру Інформації про Секти, номерів телефонів, пов’язаних з вашою діяльністю, опис номерів у мобільному телефоні, всіх статей з газет і літератури на тему сект.

Цінним джерелом інформації, крім Інтернету, може стати література, яку розповсюджує секта. Її тексти дозволять зорієнтуватися в методах психоманіпуляції, що застосовуються деструктивною групою. Варто також переглянути записи члена секти. Це може здатися неетичним, порпанням в чужих речах, але в цьому випадку треба думати про більше добро, яким є здоров’я і життя близької вам особи.

Ще одним способом довідатися і зрозуміти віровчення групи та зорієнтуватися в реальних наслідках контролю свідомості є розмова з колишніми членами секти. Ви можете також звернутися до родин інших членів секти, до яких входить близька вам людина.

Ознайомлення з матеріалами самої групи чи розмова з колишніми її членами є нагодою для вивчення т.зв. „новомови” – неоднозначних визначень, зашифрованого жаргону, яким послуговується група, щоби не дати можливості своїм членам для критичного мислення. Культовий жаргон активізує культову особистість. Познайомившись із жаргоном, вам буде легше зрозуміти близьку особу.

Ще раз підкреслюю, що треба проявляти обережність і обачність при зборі інформації. Недотримання цих засад може привести до повного розриву контактів члена секти з рідними.

Знання вірувань і методів діяльності сект

Щоби встановити реальний контакт із членом секти, необхідно отримати достовірні знання на тему групи, до якої він належить. Варто ознайомитися також і з доктриною секти, тобто з тим, у що наказують вірити її членам, а також з тактикою, тобто яким чином цього досягають.

Збираючи інформацію на тему керівництва, організації та доктрини деструктивної групи, можна зрозуміти, яким чином відбувається контроль над свідомістю, та зорієнтуватися, який вплив на близьку людину мають застосовувані техніки.

Варто пошукати відповіді на такі питання:

Керівництво

  • ким є лідер групи?
  • чи він приписує собі надприродну силу, магічні знання, духовні здібності?
  • що є змістом послань, промов провідника?

Oрганізація

Структура організації в сектах найчастіше має форму піраміди. На вершині стоїть харизматичний лідер, нижче знаходить вузьке коло радників лідера, котрі найчастіше управляють інтересами групи. Далі знаходяться особи, які виконують функції керівників. Ще нижче біля самої основи знаходяться всі решта члени секти.

  • хто ті люди, які здійснюють контроль над близькою особою і яку владу вони мають над нею?
  • скільки людей у групі?
  • де знаходиться головний осередок секти?
  • що є джерелом доходів?
  • на що призначаються гроші?
  • чи відчувають члени секти страх від самої думки про те, щоб залишити секту?
  • чи вони емоційно та фінансово залежать від групи?

Доктрина

Це система вірувань і принципів групи.

  • чи є доктрина лише „для втаємничених” і „для сторонніх”, тобто іншими словами, існують дві версії: для „вибраних” – членів групи і для публічного використання – для осіб з-поза секти?
  • чи член секти поступово дізнається різні рівні правди в залежності від того, який ступінь займає в ієрархії групи?

Під час набору секти вдаються до різноманітних підступів і явної брехні з метою затаювання важливої інформації або для її фальсифікації. Інформація, що надається, часто суперечить одна одній. Часто буває так, що одні правила є обов’язковими для лідера та осіб, що знаходяться вище в ієрархії, а інші для звичайних, рядових членів секти.

 

Іван Павло ІІ

«…лише свобода, яка підпорядковується Правді, приводить людську особу до її правдивого добра. Добром особи є перебувати в правді та чинити правду»

(Енцикліка «Сяйво Істини» 84)

 

Андрей Шептицький

«Час воєнний утруднює людині кермуватися вказівками тверезого, ясного розуму, освіченого вірою. Верх беруть почування, вразливість, пристрасть, а з того нерозважні кроки, шкідливі не тільки для одиниці, але і для загалу, для цілої родини, громади й народу. Ця небезпека в положенню так особливо труднім, в якім находиться наш народ, стається прямо грізна»

(Пастирське послання до духовенства про обов'язок перестерігати вірних перед намовами провокаторів та агітаторів)
01.09.1939 р.

Якір

У ранньохристиянському мистецтві якір був символом надії. Згідно з Апостолом Павлом, надія «…для душі є ніби якір, безпечний і міцний...» (Євр. 6:18-19). Якір ототожнюється з Ісусом Христом і хрестом, а також святим Климентієм, папою Римським (мученицька смерть – прив’язаний до якоря та кинутий у море) і святим Миколою (покровителем моряків). Якір, увінчаний хрестом, став символом головної християнської ідеї – Надії на порятунок.

Copyright © 2022 All Rights Reserved.