БЮРО КИЄВО-ГАЛИЦЬКОГО ВЕРХОВНОГО АРХИЄПИСКОПСТВА УГКЦ

У СПРАВАХ НОВІТНІХ РЕЛІГІЙНИХ РУХІВ І СЕКТ

Форми спілкування

Листи, телефонні дзвінки та особисті зустрічі – це головні шляхи контактування з членами сект. Такий контакт може бути найважливішим зв’язком, який має член секти з „зовнішнім” світом. Кожен раз, коли ви спілкуєтеся – листом, по телефону чи особисто – створюйте собі можливість для впливу на культову ідентичність та встановлення щораз кращого контакту з автентичним, справжнім „я” члена секти.

Написання листів

Краще писати короткі повідомлення раз на тиждень, ніж робити перерву на довгі місяці, після яких знову відправляти довгий лист.

Підозріло може виглядати спроба відновити кореспонденцію після довгого періоду мовчання. Для початку листування потрібне якесь обґрунтування, щоби уникнути будь-яких підозрінь. Найбільш поширеним поясненням є повідомлення про вашу участь у зустрічі з нагоди якоїсь урочистості (напр.., день народження, ювілей) і що виникла розмова про відсутню особу, про те, як усі відчувають її відсутність і які сильні почуття мають до неї.

Перед написанням першого листа найкраще було би порозмовляти з близькою вам людиною особисто чи по телефону: „Я дуже сумую за тобою. Хотіла би підтримувати зв’язок. Давай почнемо листуватися. Буду писати раз на тиждень або два”. Вже сам факт отримання листа ззовні є дуже позитивною подією, бо нагадує особам, що знаходяться в секті, що вони особливі, що їхні сім’ї та друзі турбуються про них і що в зовнішньому світі є хтось, хто весь час про них думає. Спробуйте систематично додавати до листа фотографії, на яких ви ще разом із членом секти.

Доброю ідеєю є висилання подарунків у вигляді улюбленої страви чи випічки. Але не треба членові секти давати гроші, бо він найімовірніше віддасть їх на потреби цілої групи.

Копіюйте кожен відправлений лист. Якщо лист загубиться або адресат його не отримає, ви можете сказати: „Не хвилюйся, я копіюю кожен висланий до тебе лист. Завтра пошлю його тобі знову. Він повинен дійти за 2-3 дні, чекай його”. Добре відправляти листи, навіть якщо ви на них не отримуєте відповіді. Коли врешті-решт вам вдасться налагодити стосунки, близька особа може сказати, що ніколи не отримувала жодного вашого листа, а ви скажете їй: „Ось усі листи, які я до тебе написав”. Усвідомлення зусиль, які були вкладені в підтримку листування, є дуже позитивним і сильним емоційно пережиттям, не кажучи вже про читання всіх листів.

Деякі групи займаються контролюванням листів і телефонних розмов. Інколи вони знищують кореспонденцію і не дозволяють робити приватні дзвінки. Треба припустити, що такий контроль застосовується. Якщо ви підозрюєте, що особа, до якої ви пишете, може не отримувати листів, домовтеся з нею під час розмови, що будете писати раз на два тижні; якщо вона за цей час листа не отримає, то повинна почати його шукати.

Телефонування

Добре розпочати розмову сердечно, щоби встановити взаєморозуміння і викликати довіру. Поцікавтеся самопочуттям члена секти. Не засипайте близьку вам людину лавиною запитань. Розкажіть, що нового біля вас. Як справи в родині, у колег і друзів з минулого члена секти. Підкреслюйте, що всім його не вистарчає. Якщо близька вам людина щира і по-дружньому налаштована, наштовхніть її на позитивні спогади з попереднього життя, жартуйте з нею, розкажіть про інших членів сім’ї, про друзів. Якщо вона щодо вас вибере ворожу позицію, буде зухвалою та перейде в оборону, це означає, що ви розмовляєте з культовою ідентичністю особи. Тоді треба змінити тему розмови або закінчити її. Цілком ймовірно, що розмову будуть підслуховувати. Ви завжди повинні брати це до уваги. Якщо розмова проходить під час сімейної зустрічі, спробуйте передати слухавку тим членам родини, які багато значили для вашого близького перед вступом до секти.

Спробуйте створити враження нормального життя. Висловіть жаль, що при такій нагоді відсутній член секти. Скажіть йому, що якщо він відчує бажання, то може зателефонувати в будь-який час дня і ночі.

Можна робити примітки після кожної телефонної розмови.

Лицем до лиця

Часто після візиту додому поведінка членів сім’ї віддаляє їх від мети. Тому що в певні моменти поведінки деякі з них нагадують близькій собі про відповідальність стосовно секти, напр., готують виключно вегетаріанські страви, нагадують регулярно дзвонити до секти, будять своїх близьких, щоби ті рано-вранці виконували всі культові обряди, навіть турбуються, щоб вони не спізнилися на поїзд, коли повертаються в секту. Якщо поведінка члена секти відходить від норм, запроваджених сектою, прийміть ці зміни. Не потрібно нагадувати про те, що групові норми були порушені, якщо сам член секти на це не реагує.

Насправді, поступати треба абсолютно протилежно, а саме: відвернути близьку людину від дій, пов’язаних із сектою. Напр., придумати їй якесь інше заняття, щоби в неї не було часу на виконання обрядів. Варто навіть переривати медитацію під важливим приводом, роблячи вигляд, що це не робиться спеціально.

В час, коли член секти перебуває вдома, треба якнайбільше сконцентруватися на тому, щоб викликати справжню ідентичність особи, щоби „повернути близьку особу в реальність”. Треба забезпечити їй приємні спогади від перебування вдома, щоби вона знала, що не лише секта дає їй те, що добре.

Не треба критикувати групу, якщо член секти сприймає це як безпосередню атаку на себе. Звичайно, заборонено також вживати слів «секта», «сектант».

Завдаючи питання стосовно групи, треба всім своїм ставленням більше виражати зацікавлення близькою вам особою, тим, що робить вона, а не самою групою. У протилежному випадку це може сприйматися як ваше бажання долучитися до групи. Варто мати на увазі, як уже раніше згадувалося, що член секти може хотіти завербувати інших.

Не треба засипати близьке вам людину запитаннями, бо вона відчує себе ніби в пастці. Покажіть їй ваше зацікавлення, пов’язане з турботою, а не бажанням контролювати.

Задаючи питання, яке містить у собі сумніви, не відповідайте на нього самі. Залиште його без відповіді або дозвольте відповісти на нього членові секти, але не підганяйте його. Намагайтеся розмовляти з ним так, щоби він сам завдяки вашим питанням сам дійшов до можливих протиріч у доктрині групи чи в її діяльності.

В розмовах часто говоріть про почуття, які ви відчуваєте у зв’язку з тою чи іншою поведінкою члена секти. Часто нагадуйте йому, що для вас він дуже важливий і що вам на ньому залежить.

Якщо якась його поведінка для вас незрозуміла, кажіть йому про це. Якщо в його поведінці щось ви не можете сприйняти, також скажіть про це, концентруючись на тому, що ви почуєте у відповідь. Висловлюйте своє здивування з того, що вас справді дивує, але таким чином, щоби це не було сприйняте як знущання чи висміювання.

Якщо член секти живе поза домом і збирався приїхати вас відвідати, може статися так, що в останню мить його затримала секта. Такий спосіб поведінки дуже часто трапляється в деструктивних групах.

Членам секти дозволяють вірити, що вони зможуть поїхати додому, але коли наближається час від’їзду, лідер каже: „Ти зараз нам тут потрібний”. Ви повинні висловити ваше розчарування через недотримання слова. Не реагуйте гнівом, але намагайтеся викликати почуття відповідальності. Дайте йому зрозуміти, що вам шкода. Тим не менше не сприймайте особисто того, що член секти не дотримується обіцянок.

Закінчення

Варто пам’ятати, що:

  • Контроль за свідомістю не буває стовідсотковим, оскільки не можна повністю ліквідувати справжнє „я” особистості.
  • Особа, що піддається контролеві свідомості, може покинути групу. Це лише питання часу.
  • Справжня любов сильніша від тої, яка є нагородою за добру поведінку.
  • Люди прагнуть до свободи й пізнання правди.
  • Будь-який життєвий досвід може бути корисним уроком.
  • Поведінку, завчену під час перебування в секті, можна передбачити.
  • Секти не дотримують обіцянок.
  • Не можна жити, не розвиваючись і не змінюючись.

Ніколи не можна втрачати надії на визволення дорогої вам людини з-під впливу секти. Навіть якщо якісь ваші дії зазнають невдачі, завжди треба думати такими категоріями, що програна битва, але боротьба триває далі. Інколи в найбільш неочікуваний момент все починає складатися вдало. Може саме тоді, коли здасться, що вже нічого не можна вдіяти, станеться переломний момент.

Матеріал “Психоманіпуляція в сектах” наданий Домініканським Осередком Інформації про Новітні Релігійні Рухи та Секти (Dominikański Ośrodek Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach) Kraków ul. Dominikańska 3/24 ;

Особлива подяка о. Томашу Францу довголітньому директору цього осередку. Також п. Вірі Козак за переклад тексту українською мовою.

Іван Павло ІІ

«…лише свобода, яка підпорядковується Правді, приводить людську особу до її правдивого добра. Добром особи є перебувати в правді та чинити правду»

(Енцикліка «Сяйво Істини» 84)

 

Андрей Шептицький

«Час воєнний утруднює людині кермуватися вказівками тверезого, ясного розуму, освіченого вірою. Верх беруть почування, вразливість, пристрасть, а з того нерозважні кроки, шкідливі не тільки для одиниці, але і для загалу, для цілої родини, громади й народу. Ця небезпека в положенню так особливо труднім, в якім находиться наш народ, стається прямо грізна»

(Пастирське послання до духовенства про обов'язок перестерігати вірних перед намовами провокаторів та агітаторів)
01.09.1939 р.

Якір

У ранньохристиянському мистецтві якір був символом надії. Згідно з Апостолом Павлом, надія «…для душі є ніби якір, безпечний і міцний...» (Євр. 6:18-19). Якір ототожнюється з Ісусом Христом і хрестом, а також святим Климентієм, папою Римським (мученицька смерть – прив’язаний до якоря та кинутий у море) і святим Миколою (покровителем моряків). Якір, увінчаний хрестом, став символом головної християнської ідеї – Надії на порятунок.

Copyright © 2022 All Rights Reserved.