БЮРО КИЄВО-ГАЛИЦЬКОГО ВЕРХОВНОГО АРХИЄПИСКОПСТВА УГКЦ

У СПРАВАХ НОВІТНІХ РЕЛІГІЙНИХ РУХІВ І СЕКТ

Психомніпуляції в сектах

Психоманіпуляція в сектах

Вступне слово

Це опрацювання (Психоманіпуляція в сектах*) значною мірою базується на книзі Стівена Гассена під назвою „Як звільнитися від психологічної маніпуляції в секті”. Ідея створення такого посібника виникла у зв’язку з тим, що книга Гассена опирається головним чином на американські реалії, а в Польщі* проблематика сект виглядає дещо інакше. В оригінальній версії представлені також надзвичайно різкі приклади діяльності деструктивних груп, з якими, на щастя, в Польщі** ми не маємо справи.  Там також вміщено правдиві свідчення людей, котрі свого часу були в секті, але щасливо завдяки допомозі Центру визволилися з-під впливу психоманіпуляції.

Оригінальна версія книги Гассена містить також детальний опис терапевтичних технік, що застосовуються для виведення людей з-під впливу психоманіпуляції. Ці знання вам не потрібні, оскільки цим професійно займаються  психологи, що працюють у Центрі інформації про секти. Це опрацювання також включає поради з особистого досвіду працівників центру, отриманих під час безпосереднього контакту з членами сект. Сподіваюся, що ця публікація допоможе Вам краще підготуватися до контактів із близькою Вам людиною, що перебуває в секті, щоби внаслідок цього вивести її з-під впливу психоманіпуляції. Та читання нижченаведеного опрацювання все ж не заміняє індивідуальних зустрічей і розмов із працівниками Центру. Це тільки доповнення до них.

Детальніше:Психоманіпуляція в сектах 

В чому полягає і в чому проявляється контроль над свідомістю

 Контроль над свідомістю

Це ряд дій впливу, метою яких є знищення справжньої ідентичності особи та заміна її на нову ідентичність – т.зв. культову. Секта перебирає на себе контроль за поведінкою, способом мислення й почуттями своїх членів, одночасно позбавляючи їх вільного доступу до інформації. Вони починають панувати над розумом людей.

Контроль за поведінкою

Це нав’язування людині певних способів поведінки, яких вона мусить дотримуватися у щоденному житті. Контроль за поведінкою може проявлятися по-різному, в т. ч. у вигляді відлучення від друзів, сім’ї, проведенням виховних заходів в умовах ізоляції – на закритих заняттях. Секти організовують час для своїх членів таким чином, щоби можна було легко контролювати їхню поведінку. Часто обтяжують своїх членів великою кількістю обов’язків, щоб вони не мали часу ні на що інше.

Детальніше:В чому полягає і в чому проявляється контроль над свідомістю

Помилкові переконання на тему психоманіпуляції

Більшість людей вважають себе стійкими проти психоманіпуляцій і кажуть, що ніщо не позбавить їх можливості контролювати власний розум. Вони переконані, що раціональне мислення захищає їх від контролю над свідомістю. Вони навіть не допускають думки, що ми всі певною мірою піддаємося маніпуляції. А найбільше полегшує сектам вербування наше переконання, що ми не піддамося на їхні аргументи.

Є три причини, через які інтелігентна, освічена, вихована в нормально функціонуючій сім’ї може бути завербованою в секту. Першою причиною є брак усвідомлення загрози, якою є секта і контроль над свідомістю. Друга причина – конкретні ситуації, в яких людина більш схильна до психічної маніпуляції. Типовими ситуаціями є хвороба, смерть когось із близьких, розпад родинних стосунків, приїзд на нове місце на навчання, втрата праці. В житті кожної людини стається щось, що послаблює її пильність і призводить до зниження психічної стійкості. Тоді легше піддатися привабливому членові секти, котрий обіцяє товариство доброзичливих людей, любов, розуміння та беззастережне прийняття. Третім чинником, що полегшує вербування, є психічні схильності особи. Люди, які не вміють критично мислити, як правило, є легшою мішенню. Якщо хтось мислить магічними категоріями, вірить у призначення, то передбачення лідера групи або події, що з ними співпадуть, зроблять на таку людину велике враження.

Детальніше:Помилкові переконання на тему психоманіпуляції

Іван Павло ІІ

«…лише свобода, яка підпорядковується Правді, приводить людську особу до її правдивого добра. Добром особи є перебувати в правді та чинити правду»

(Енцикліка «Сяйво Істини» 84)

 

Андрей Шептицький

«Час воєнний утруднює людині кермуватися вказівками тверезого, ясного розуму, освіченого вірою. Верх беруть почування, вразливість, пристрасть, а з того нерозважні кроки, шкідливі не тільки для одиниці, але і для загалу, для цілої родини, громади й народу. Ця небезпека в положенню так особливо труднім, в якім находиться наш народ, стається прямо грізна»

(Пастирське послання до духовенства про обов'язок перестерігати вірних перед намовами провокаторів та агітаторів)
01.09.1939 р.

Якір

У ранньохристиянському мистецтві якір був символом надії. Згідно з Апостолом Павлом, надія «…для душі є ніби якір, безпечний і міцний...» (Євр. 6:18-19). Якір ототожнюється з Ісусом Христом і хрестом, а також святим Климентієм, папою Римським (мученицька смерть – прив’язаний до якоря та кинутий у море) і святим Миколою (покровителем моряків). Якір, увінчаний хрестом, став символом головної християнської ідеї – Надії на порятунок.

Copyright © 2022 All Rights Reserved.