Вступне слово
Це опрацювання (Психоманіпуляція в сектах*) значною мірою базується на книзі Стівена Гассена під назвою „Як звільнитися від психологічної маніпуляції в секті”. Ідея створення такого посібника виникла у зв’язку з тим, що книга Гассена опирається головним чином на американські реалії, а в Польщі* проблематика сект виглядає дещо інакше. В оригінальній версії представлені також надзвичайно різкі приклади діяльності деструктивних груп, з якими, на щастя, в Польщі** ми не маємо справи. Там також вміщено правдиві свідчення людей, котрі свого часу були в секті, але щасливо завдяки допомозі Центру визволилися з-під впливу психоманіпуляції.
Оригінальна версія книги Гассена містить також детальний опис терапевтичних технік, що застосовуються для виведення людей з-під впливу психоманіпуляції. Ці знання вам не потрібні, оскільки цим професійно займаються психологи, що працюють у Центрі інформації про секти. Це опрацювання також включає поради з особистого досвіду працівників центру, отриманих під час безпосереднього контакту з членами сект. Сподіваюся, що ця публікація допоможе Вам краще підготуватися до контактів із близькою Вам людиною, що перебуває в секті, щоби внаслідок цього вивести її з-під впливу психоманіпуляції. Та читання нижченаведеного опрацювання все ж не заміняє індивідуальних зустрічей і розмов із працівниками Центру. Це тільки доповнення до них.
Контроль над свідомістю
Це ряд дій впливу, метою яких є знищення справжньої ідентичності особи та заміна її на нову ідентичність – т.зв. культову. Секта перебирає на себе контроль за поведінкою, способом мислення й почуттями своїх членів, одночасно позбавляючи їх вільного доступу до інформації. Вони починають панувати над розумом людей.
Контроль за поведінкою
Це нав’язування людині певних способів поведінки, яких вона мусить дотримуватися у щоденному житті. Контроль за поведінкою може проявлятися по-різному, в т. ч. у вигляді відлучення від друзів, сім’ї, проведенням виховних заходів в умовах ізоляції – на закритих заняттях. Секти організовують час для своїх членів таким чином, щоби можна було легко контролювати їхню поведінку. Часто обтяжують своїх членів великою кількістю обов’язків, щоб вони не мали часу ні на що інше.
Детальніше:В чому полягає і в чому проявляється контроль над свідомістю
Більшість людей вважають себе стійкими проти психоманіпуляцій і кажуть, що ніщо не позбавить їх можливості контролювати власний розум. Вони переконані, що раціональне мислення захищає їх від контролю над свідомістю. Вони навіть не допускають думки, що ми всі певною мірою піддаємося маніпуляції. А найбільше полегшує сектам вербування наше переконання, що ми не піддамося на їхні аргументи.
Є три причини, через які інтелігентна, освічена, вихована в нормально функціонуючій сім’ї може бути завербованою в секту. Першою причиною є брак усвідомлення загрози, якою є секта і контроль над свідомістю. Друга причина – конкретні ситуації, в яких людина більш схильна до психічної маніпуляції. Типовими ситуаціями є хвороба, смерть когось із близьких, розпад родинних стосунків, приїзд на нове місце на навчання, втрата праці. В житті кожної людини стається щось, що послаблює її пильність і призводить до зниження психічної стійкості. Тоді легше піддатися привабливому членові секти, котрий обіцяє товариство доброзичливих людей, любов, розуміння та беззастережне прийняття. Третім чинником, що полегшує вербування, є психічні схильності особи. Люди, які не вміють критично мислити, як правило, є легшою мішенню. Якщо хтось мислить магічними категоріями, вірить у призначення, то передбачення лідера групи або події, що з ними співпадуть, зроблять на таку людину велике враження.