Розвиток демократичних суспільств, особливо в західному світі, зумовив пошанування і гарантування прав людини, в тому числі й свободи совісті та віросповідання. Свобода слова і зібрань є одним із фундаментальних прав людини. Але, знаючи слабкість людської природи, важко уявити собі свободу без зловживань. Якоюсь мірою секти є ціною, яку ми платимо за демократію, бо саме пошана до прав людини є гарантією їхнього існування. А з другого боку, демократичні суспільства мають також право на захист від агресивних тоталітарних сект, які є загрозою для суспільства і здоров’я та життя людей.
Гарантування релігійної свободи людини є однією з причин широкого розповсюдження сект у світі. Існує ще чимало інших причин:
- Надмір різної інформації для людини в сучасному світі. Людина втрачає цілісне бачення світу і своє місце в ньому. Наука, яка стала найвищим авторитетом для сучасного світу, не може дати відповіді на фундаментальні питання про сенс життя людини. Людина в оточенні великої кількості людей сучасного мегаполісу і в постійному контактуванні з десятками співрозмовників через телефон та інтернет, як не парадоксально, є самотньою. Тому вона підсвідомо прагне задовольнити фундаментальні потреби людської особистості – потреби спільноти, потреби бачення цілісної картини світу і свого місця в ньому та сенсу свого буття. Якщо людина не знаходить дороги до Церкви, де можна знайти допомогу у вирішенні її проблеми, то приходить до секти – псевдорелігійної організації, в якій є свої пропозиції «правдивого» бачення світу, своє розуміння значення сенсу людського життя і пропозиції бути в спільноті.
- Заміна традиційних релігій «опіумом для мас» – масовою поп-культурою з її божками: диск-жокеями, героями фільмів, популярними співаками, спортсменами тощо. Після емоційних піднесень і екзальтацій приходять розчарування, душевна пустка і депресія. І тоді пропозиції сект, що обіцяють дати людині розраду, заспокоєння, «справжню радість і душевний мир», стають дуже привабливими.
- Розпад традиційних зв’язків в родині – базовій структурі суспільства. Батьки більшість часу проводять на роботі. Статистичні дані говорять, що на спілкування між собою члени сучасної європейської родини тратять приблизно 7 хвилин в день. Тому в секті люди шукають те, чого не дала сім’я: батька – захисника, сильного авторитетом, спільноти добрих співчутливих людей, спокою, захисту, безпеки. 4. Деякі люди потрапляють до секти під час життєвих криз, втрати рідних, під час поразок і невдач в особистому і сімейному житті, в бідності тощо. Секти на початку дають їм розраду, допомогу і підтримку, в тому числі і матеріальну. Для затягування в секту вербувальники використовують слабкості людини, нахили до зла і до добра, духовні та емоційні потреби. Секти діють на кількох різних площинах людської особистості: w духовній: особам, які шукають сенсу життя, цікавляться життям після смерті тіла, прагнуть задовольнити свої духовні потреби і не знаходять цього у Церкві, розчаровуються в окремих представниках духовенства, секти пропонують відповіді на всі запитання і запрошення у спільноту, де всі є однодумцями і духовною родиною, разом йдуть «дорогою спасіння », і де людина знайде розуміння та підтримку. Людина не помічає психоманіпуляційного впливу і поступово стає духовним в’язнем групи та її лідера. w економічній: для людей, які мають фінансові проблеми, борги; або тих, хто хоче швидко розбагатіти. Їм агенти сект пропонують «безпрограшний» варіант стати заможним в обмін на «невеликі » грошові внески чи виконання певних завдань. Не підозрюючи, що їх обманюють і експлуатують, люди потрапляють у все більшу матеріальну залежність, а замість власного збагачення збільшують прибутки верхівки піраміди. w на площині здоров’я: для людей, які розчарувалися в медицині і шукають швидких нетрадиційних способів одужання. Їм секти пропонують «надійні » способи оздоровлення, часто за допомогою екстрасенсорики, магії, «космічних енергій », окультних практик. Наслідками цього може стати опанування людини демонами та психічні розлади.__